Najbardziej znany wymiennik ciepła - bojler.

Wymiennikiem ciepła nazywamy urządzenie, które działa w określony sposób. Zasada działania takiego sprzętu opiera się na wymianie ciepła między dwoma nośnikami energii cieplnej. Zazwyczaj są to dwie substancje, np. ciecz i gaz.

Najbardziej znany wymiennik ciepła, który występuje nieomalże w każdym lokalu, to bojler. Używa się go zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Służy podgrzewaniu wody, zużywanej następnie do celów gospodarczych i higienicznych. Bojler może być jedynym źródłem ciepłej wody, ale może działać również jako urządzenie pomocnicze dla, np., pieca.

Bojlery zaliczamy do wymienników ciepła. Zasada działania większości bojlerów jest taka sama - bojler jest urządzeniem z grzałką, która ogrzewa kocioł. W kotle bojlera znajduje się woda, która jest podgrzewana przez podgrzewacz. W wyniku odkręcenia ciepłej wody, zostaje ona pobierana z bojlera, a ciśnienie w rurach kanalizacji sprawia, że ubytek ciepłej wody jest zastępowany przez wodę zimną. W przypadku bojlerów ciepło z komory, a więc gaz, nagrzewa wodę, czyli ciecz. Następuje wymiana ciepła między tymi substancjami.

Aktualnie an rynku dostępna jest szeroka gama bojlerów - źródłem zasilania nagrzewnicy może być prąd elektryczny, paliwo stałe, wkład kominkowy czy kolektor słoneczny. Wybór bojlera należy uzależnić nie tylko od źródła jego zasilania, ale również od ilości wody, która potrzebna jest w gospodarstwie. Bojlery różnią się bowiem od siebie tak wielkością, jak i mocą.